Группа "Краяне". Солист Сергей Бацман

Створений за Полтавської обласної філармонії, вокально-інструментальний ансамбль "Краяни" (в перекладі на російську - "Земляки") з'явився на естраді на початку 1974 року. Його перша назва - "Дивертисмент", адже музиканти саме цієї групи склали основу ансамблю. До першого складу увійшли четверо музикантів: клавішник Володимир Ліньков, гітарист Микола Явір, басист Олександр Сіренко і ударник Олег Рагулін.
       У концертах "Дивертисмента" брали участь вокалісти Тетяна і Ольга Бондарчук, а також Володимир Щербаченко. Повноправний член ансамблю - звукооператор Володимир Бовкун. У середині того ж року до них приєдналися трубач Анатолій Каляников і саксофоніст Олег Шеременко. "Краянами" вони стали називатися на початку 1975 року. Згодом замість Олега Рагуліна в ансамбль приходить Валентин Приходько і з'являється трубач Микола Лепський - вокаліст з яскравим ліричним тенором, голос якого дав нову забарвлення звучанню "Краян".
Основу репертуару ансамблю склали естрадні обробки українських народних пісень. Багатоголосий спів, використання поліфонії і сучасне інструментальне супровід робили його звучання колоритним і неповторним, а виступи "Краян" стали вельми бажаними не тільки серед української публіки, але й на території всього Радянського Союзу. У серпні 1975 року "Краяни" вперше виїжджають на гастролі в Чехословаччину.
        У цьому ж році "Краяни" знайомляться з майбутнім керівником групи Анатолієм Пащенко. Це сталося під час гастролей у місті Горький, де Анатолій навчався в консерваторії. Про талановитого і здібного студента знали в музичних колах міста. Його батьки були з Кременчука, тому, дізнавшись, що приїхав колектив з Полтави, Анатолій не міг не піти на його виступ. Після концерту він підійшов до музикантів і розповів, що сам займається народними піснями, мріє повернутися в Полтаву і попросив поговорити з директором філармонії щодо того, щоб вона надіслала йому розподіл в це місто. На початку 1976-го він приїжджає до Полтави на прослуховування, репетирує кілька сольних номерів програми виступів і домовляється про направлення його до Полтавської філармонії після отримання диплома консерваторії.
         Влітку 1976 р. відбувається зміна складу "Краян". Ансамбль покидає його лідер та керівник Володимир Ліньков і переходить в "Червону руту" Софії Ротару. Анатолій Каляников виїжджає у Кривий Ріг, а Микола Явір з Олександром Сіренко влаштовуються в ресторан "Театральний". "Краяни" ж поповнюються гітаристом з Іваново Олександром Лебедем, а з Сахаліну повертається в рідну Полтаву Марк Айзикович, який стає солістом ансамблю. Приїжджає до Полтави також і Анатолій Пащенко, якого призначають художнім керівником, він бере в руки бас-гітару і навіть працює солістом.
        Ось у такому складі "Краяни" існують до кінця 1977 року, набуваючи все більше і більше своїх прихильників. Успішний виступ у Москві приносить славу ансамблю і запрошення до співпраці з композитором Максимом Дунаєвським. Але саме це і стало причиною конфлікту музикантів з керівництвом філармонії і розколу колективу. Власне, у філармонії залишився тільки Анатолій Пащенко, а інші полтавські музиканти, знову об'єднавшись з Н. Явором, А. Сіренко і запросивши з групи "Сирена" басиста і кларнетиста Віталія Зайкова, утворили новий ВІА, який згодом назвали "Фестиваль". Він став працювати від Бєлгородської філармонії.
        Анатолій Пащенко набрав нових музикантів і продовжив роботу. Почалися повноцінні репетиції, керівник підбирав репертуар, розписував партії для кожного музиканта. На перший план Пащенко поставив професіоналізм. Першою піснею, яку він запропонував зіграти колективу, була "Туман яром" в неперевершеною авторській обробці. Власне вона й визначила весь подальший стиль ансамблю. Це була перша пісня, де використовувалися голоси птахів, звуки природи - справжній шедевр. Обробки народних пісень виходили настільки вражаючими, що не залишали байдужими нікого.
"Краяни" нерідко потрапляли в різні екстремальні ситуації: часто доводилося відкидати сніг лопатами, щоб машина рушила з місця, але ніколи не зірвали жодного концерту. Анатолій Пащенко був неймовірним трудолюбом, міг працювати і вдень, і вночі. І музикантів привчав працювати професійно. Будучи эстрадниками, вони звикли грати не по нотах, а на слух, імпровізуючи. Анатолій вимагав, щоб усе було зіграно, як в партитурі. Він був сам не просто хорошим музикантом, але і прекрасним викладачем вокалу, тому "Краяни" ніколи не працювали як соліст і група, там співали всі. Анатолій був амбітним організатором і добре розумів, що тільки через участь у конкурсах можна отримати популярність. Відразу ж включився в цю роботу, і на яких би фестивалях "Краяни" не виступали, звідусіль привозили звання лауреатів. Навіть на Всесоюзному конкурсі артистів естради, де виконували "Туман яром", журі сказало про "Краян", що вперше чують по-справжньому український колектив. І з першого конкурсу "Пісенний вернісаж" у Києві "Краяни" привезли звання лауреатів, потім вони ставали лауреатами ще одинадцять разів, і до цих пір цей своєрідний рекорд ніхто з музикантів не побив.
        З 1978 року у "Краян" новий склад: гітарист Павло Богуш, клавішник Микола Кущ, ударник Володимир Яровинский, басист Анатолій Пащенко, звукооператор Володимир Бовкун, гітарист Сергій Подворчан-Нетудихата. Але вже в наступному році "Краяни" змінилися. Замість полтавчан у колектив приходять знайомі Анатолія Пащенка з Іваново. Деякий час в "Краян" грає Олександр Пащенко - брат Анатолія. У 1981-му - нові зміни і склад набуває наступний вигляд: клавішник Микола Кущ, гітарист Ігор Золотарьов, клавішник Ігор Засульської, скрипалька Ірина Цибульник, трубач і флейтист Юрій Гусєв, гітарист Андрій Бабич, ударник Сергій Ракецкий, басист Анатолій Пащенко. Всі, крім Гусєва і Пащенко - полтавчани.
Взимку 1982 ці "Краяни" записують на фірмі "Мелодія" свій перший гнучкий диск-міньйон, куди входять пісні: "Що тобі подарувати?", "За літами", "Роксолана", "Стожари". А навесні - зйомки в музичному фільмі "Усмішки Нечипорівки" і презентаційних роликах (кліпах) з іншими піснями, в тому числі "Що тобі подарувати?". До кінця цього ж року склад "Краян" знову змінюється і починається пошук нових музикантів. Нарешті філармонія запрошує з Миколаєва зіграну групу "Галактика", яку вдягають у форму "Краян". Але і цим музикантам не судилось довго бути в Полтаві. Якось під час поїздки на один з концертів загорівся автобус гастролерів. Музиканти врятувалися, але згоріли майже всі інструменти. Збитки були дуже великими, а Анатолій Пащенко отримав опіки рук, рятуючи від вогню свою гітару. Шок від пережитого був таким великим, що незабаром знову почалася міграція музикантів і в ансамбль потрапляють басист Микола Жовницкий з Карлівки Полтавської обл. і гітарист-лівша зі Стрия Степан Василишин з унікальною технікою гри флажолетами.
Наступний період "Краян" пов'язаний з поступовою заміною цих музикантів музикантами з Дніпропетровська. Спочатку в ансамбль потрапляють саксофоніст і флейтист Сергій Прокопишин, клавішник Ігор Рибальченко і гітарист Володимир Колесник, а десь з 1985 року, коли колектив залишили М. Жовницкий, Ю. Нечаєв і С. Василишин, "Краян" грають басист Ігор Семендяев і барабанщик Андрій Новинський.
"Моє перше знайомство з "Краянами" було не з приємних, - згадує поет-пісняр Віктор Герасимов. - Я прийшов на їх концерт в київський Жовтневий палац і був вражений. Слухати те, що вони співають, було неможливо. Написав тоді розгромну статтю, після якої... здружився з Анатолієм Пащенко. Він ловив все з півслова. "Краяни", як і Пащенко, навчалися на піснях Володі Івасюка. Ми написали з Толею кілька пісень, але найвдалішою з них вважаю "Берегиню". Поїзд з Полтави до Києва приїжджав в шість ранку. Толя одразу телефонував мені. "Я написав нову пісню!" - чулося в трубці. Він, вічний романтик, мені чимось нагадував Євгена Мартинова. Зараз навіть важко згадати, хто в нашій естраді був схожим на Пащенко. Шкода, що так швидко пішов. Він - яскрава зірка нашої естрадної пісні, яка ніколи не згорить. Толя буде завжди палатиме своїм особливим вогнем".
Записаний у 1985 році диск-гігант "Краян" "Що тобі подарувати" з російськомовними шлягерами не зміг скласти конкуренцію московським китам цього жанру, які вже оволоділи новими стилями і апаратурою. Краща доля у другого гіганта під назвою "Український сувенір" - дві фольклорні нон-стоп-диско сюїти і супер-хіт "Чого квіти не в'ється януть" вивели "Краян" у лідери української поп-музики. У 1987 році "Краяни" стали дипломантами Всесоюзного конкурсу артистів естради. Але настав час змін - "Краяни" теж почали освоювати нові модні стилі, зокрема - хард-н-хеві (пісні "Нічний мотоцикліст" , "Ти робиш гроші"), але після чергових змін у складі повернулися до традиційного ВІА-жанру: магнитоальбомы "Цього разу я надовго" , "Очищення", "Над дніпровським краєм". Все йшло успішно і багатообіцяюче. Анатолій Пащенко багато шукав пісень по селах, спілкуючись зі старими людьми. Свою знамениту тепер на весь світ "Калину", яку пізніше зробив грандіозну аранжування, знайшов у Лубнах.

Восени 1989 року Анатолій знову був змушений повністю змінити весь склад музикантів. Для цього він їде в місто Кременчук, де за порадою друзів на сольному концерті прослуховує місцеву групу "Формула-1". Після бесіди з музикантами після концерту, троє погоджуються на роботу в Полтавській філармонії у складі групи "Краяни". Це Сергій Старченко - гітара, вокал, Олександр Козлов - бас-гітара, вокал Сергій Бацман - ударні, вокал, поет і композитор (на сьогоднішній день лідер гурту "Краяни"). Трохи пізніше до них приєднався Валерій Соколик - клавішні, вокал, композитор. Буквально за десять днів новий склад групи робить програму і їде в свій перший концертний тур по золотому колу Росії. Після чого було безліч концертів, записів на радіо та телебаченні, записи нових пісень і робота відразу над трьома альбомами, два з яких так і не вийшли у світ з-за трагічної загибелі Анатолія Пащенка в автомобільній катастрофі.

26 липня 1990 року стало останнім днем у житті А. Пащенка - він загинув у жахливій автокатастрофі на 38-му році життя. Анатолій разом з водієм повертався з Києва до Полтави, перевозячи нові афіші гурту "Краяни". Під час сильного туману УАЗик, який найняла філармонія, врізався в Камаз, що перевозив металеві прути. Після цього трагічного випадку зірка "Краян" швидко згасла. Два роки колектив не міг повноцінно працювати. У ньому залишилися молоді музиканти встигли попрацювати з Анатолієм менше року. Група продовжила функціонувати як філармонічна одиниця. Керівником групи після загибелі Анатолія Пащенка став бас-гітарист Олександр Козлов, якого через два роки замінив співак і клавішник Валерій Соколик, який по-справжньому зумів відродити групу. Дуже незабутнім для колективу став 1994 рік. "Краяни" півроку гастролювали в США і Канаді, де концерти проходили з великим успіхом. У Канаді був випущений альбом "Над дніпровським краєм" на студії Yevshan-Corporation. В кінці 1995 року музиканти групи заснували в Полтаві власну професійну студію звукозапису. В 1996 році "Краяни" побували з гастролями у Франції. Наприкінці літа 2000-го "Краяни" нагадали про те, що вони все ще існують, двогодинним "живим" ефіром на Першому національному телеканалі, а трохи пізніше засвітилися на бенефісі примадонни української естради Раїси Кириченко. Згодом Валерій Соколик покинув колектив. По обробці та аранжуванні нинішні музиканти "Краян" у повній мірі продовжують традиції Анатолія Пащенка. У них такі ж пісні в українському народному стилі.
Колектив переживав різні часи, в середині 2000-х років був змушений піти з філармонії і навіть відстоювати право на своє ім'я. Коли у філармонії при новому керівництві створили групу і назвали її "Краяни", учасники групи стали юридично захищати своє право називатися "Краянами". Завдяки втручанню Антимонопольного комітету, "Краяни-2" припинили своє існування, а Полтавська філармонія була оштрафована.
На сьогодні "Краяни" відроджуються в живому звучанні колективу і готові до активної гастрольної та концертної діяльності. Керівником, ідейним натхненником, поетом, композитором і незмінним солістом є Сергій Бацман. У складі музикантів гітарист Олександр Климовський, бас-гітарист В'ячеслав Третяк, барабанщик Сергій Малиновський і клавішник Олег Ярошевський.

Организация концертов +38 (097) 950-64-80 | info@krayane.com.ua